Frissítés alatt


Észak-Peru rejtett útvonala a magaslati dzsungeltől a sivatagos óceánparti sávig az Andoki vízválasztó vonalat átszelve. Egyedülálló kultúrális és természeti látványosságok egy külföldi turisták által még kevésbé felfedezett útvonalon.

Érintett látnivalók:

  • Yumbilla vízesés: A 2007-ben regisztrált vízesés a világon az ötödik legmagasabb (895 méter) az Óriás Vízesések völgyében. Meglátogatása során nem csak a vízesés megpillantása az élmény, hanem maga az odavezető túra is, ami további 2 vízesést is érint. A Yumbilla vízesés négy zuhatagból áll, legtöbb idelátogató turista a vízesés felső két zuhatagát látogatja meg, ami egy kevés szintkülönbséggel járó kevésbé megeröltető túra. Kevésbé csapadékos időszakben lehetőség van mind a négy zuhatag bejárására is egy nap alatt az alsó zuhatagnál kezdve, Ilyenkor jó eséllyel pillanthatjuk meg a vízesés tövénél peru szimbólikus madarát a vörös szirtimadarat. És aki még ennél is több adrenalinra vágyik, kipróbálhatja a "barranquismo"-t / kanyonozást is két közeli nagyobb vízesésen (Pabellon vagy Cristal), ahol kis gyakorlás után kötél, sisak és neoprén ruha segítségével ereszkedhetünk le a vízesésben.

  • Gocta vízesés (opcionális): A környék legismertebb vízesése, két nagy vízhozamú zuhatag, ami együtt 771 métert tesz ki. Bár legtöbben csak a vízesés alsó zuhatagát látogatják, ugyancsak lehetőség van a két zuhatag bejárására egy nap alatt egy összekötő meredeken lejtő ösvény segítségével.

  • Hatunpampa fennsík barlangjai (opcionális): Hatunpampa a neve annak fennsíknak, ahonnan a környező vízesések erednek. A környék közel 50 barlangnak és víznyelőnek ad otthont, amiből egynapos kirándulás keretében kettőt is meg lehet látogatni. Egyik az azonos nevű Hatunpampa barlang, ami az itt található ősi kultúrák temetkezési helyéül is szolgált így fejlámpák fényénél fel-felbukkanhatnak csontok és temetkezések nyomai, míg a másik barlang inkább a cseppkőformációi miatt érdekes. A barlangokhoz az út a fennsíkon egy sötét vízű kacskaringózó patak festői völgyén Quingoyacu-n keresztül vezet.

  • Chachapoyas: Amazonasz megye központja faerkélyes hangulatos fehér házakkal és ugyancsak fehér taxikkal. Piacán felderítjük az ide érkező trópusi gyümölcsök kavalkádját és a városhoz közeli Sonche-kanyon kilátó panorámájában is gyönyörködhetünk.

  • Kuelap: Az ősi Chachapoya kultúra (bennszülött nyelven felhőharcosok) 3000 méter magasan található fellegvára, amit több oldalról szakadék vesz körül. A sokak által csak második Machu Picchuként emlegetett rom megközelítéséhez szerencsére már nem szükséges 2 napot túrázni, mivel egy nemrég üzembe helyezett libegő visz fel egy mély völgyet átszelve a romok lábáig. Kalandosabb kedvűek az utat lefelé mountain bike-al is megtehetik a szállásig.

  • Milpuj Magánrezervátum: Peru egyetlen természetvédelmi területe, ami az időszakosan száraz magaslati dzsungel ökoszisztémát védelmezi. A festői Utcubamba-völgyben található rezervátum szállása ideális kiindulópont a környék látnivalóinak felfedezéséhez, mint Kuelap romja vagy a temetkezési mauzóleumok Revash-ban.

  • Revash Mauzóleum: Félúton Kuelap és Leymebamba között az Utcubamba folyó völgyét elhagyva kanyargós szerpentín vezet fel San Bartolo településig, ahonnan gyalogosan egy óra sétával kiépített turistaösvényen tudjuk megközelíteni a chachapoyák sziklafalba épített szent temetkezési helyeit. Idegenvezetőnk a helyi kis közösség egyik tagja, aki útközben bemutatja és elmagyarázza a különböző itt található gyógynövényeket és azok alkalmazását is.

  • Leymebamba: Festői környezetben található nagytelepülés szomszédságában azzal a múzeummal, ahol a "közeli" Condor- lagúna barlangaiból megmentett 219 múmiát is őrzik számtalan quipu - tekercs és több száz további régészeti lelet mellett.

Az itt kiállított múmiák és régészeti leletek lelőhelye a Condor-lagúna egy három napos lovas-gyalogtúra keretében ugyancsak meglátogatható. A túráról több információ itt: Condor-Lagúna túra

  • Leymebamba - Celendin útszakasz: Az ország Északi részének egyik legszebb útszakasza, pár éve szerencsére már aszfaltozva. Az út során érintünk két magaslati pontot, valamint leereszkedünk a megyehatárként is szolgáló Marañón folyó völgyébe is. Mivel az útszakasz a kontinentális vízválasztót szeli át, az út során megfigyelhető, ahogy a magaslati dzsungel átváltozik az andoki tájjá.

  • Cajamarca: A "találkozások városa" ahol az inka és az európai kultúra sajátos módon egymásra talált. Az erre tévedt spanyol hódítókat az éppen itt fördőző utolsó inka uralkodó Atahualpa vendégségbe hívta, amiért cserébe őt a spanyolok fogjul ejtették, Váltságdíjként a raboskodása szobájának arannyal való megtöltését követelték, majd amikor megérkezett az arany, felvetették vele a keresztény hitet, majd kivégezték. A város egyik nevezetessége az Inka Fürdő, aminek gyógyító erőt tulajdonítanak, talán ezért is volt az inka időkeben az akkori elit előkelő fürdőhelye. A város gyönyörű koloniális belvárossal rendelkezik, amit a belváros felett található kilátóból is megtekinthetünk. Cajamarca a kellemes klímája miatt az örök tavasz városa elnevezést is elnyerte és itt találhatóak az ország legfinomabb tejtermékei is.

  • Trujillo / Huanchaco: Trujillo Peru harmadik legnagyobb városa. Koloniális belvárosa mellett a nemzeti “marinera” tánc és a közkedvelt nyers halból készült perui fogás a Ceviche is feltehetően innen ered. Legtöbben mégis a két város határában található pre-kolumbiánus civilizáció központja miatt keresik fel. Az egyik Chan Chan, az óvilág legnagyobb vályogból készült városa és egyben a chimu kultúra központja még a másik a mocsika civilizáció Nap és Hold piramisa, ami 130 millió vályogtéglából készült és a legnagyobb pre-kolumbiánus építmény egész Dél-Amerikában. Szállásunk az óceánparton,Trujillo város tengerparti üdülőnegyedében Huanchacoban található, ami a nagy hullámok miatt nemzetközi szörf-versenyeknek is otthont ad. A szörffel egyidőben a mai napig fellelhető még a “Caballito de totora” használata, ami egy nádból készült szörf és kenu ötvözetére hasonlító ősi egyszemélyes tengeri csónak.



Körút ajánlott időtartama 10 nap

Közlekedés:

-Lima-Jaen ill. Trujillo-Lima szakaszokon repülővel

-Cajamarca-Trujillo szakaszon: éjszakai luxusbusszal, 180 ° -ban ledönthető ággyá átalakítható üléssel

-az út összes többi szakaszán saját járművel


Tökéletes útvonal azoknak, akik Peru hagyományos látnivalóinál többet szeretnének megismerni, úgy hogy nincs szükség sárgaláz és malária elleni védekezésre.

Az útvonal rövidített, magaslati dzsungelre vagy óceánpartra eső része külön-külön is meglátogatható.

Az út tovább kombinálható a Cordillera Blanca meglátogatásával, mivel Trujillo-ból Huaraz, a Cordillera Blanca központja elérhető közvetlen járattal.

Ezt az útvonalat nyelvismeret nélkül nem ajánlom a Peruba látogatóknak. Ha beszélsz spanyolul és egyedül indulnál útnak, számolj fel pár biztonsági extra napot, mivel helyismeret hiányában a közlekedés megszervezése körülményes lehet és könnyű elakadni az út folyamán.